Sprawmy, aby nasze meble ogrodowe były dobrze zabezpieczone

Należy wiedzieć, że promieniowanie UV, duża wilgotność oraz wahania temperatury niekorzystnie wpływają na trwałość naturalnych materiałów, z jakich wykonywane są niektóre meble ogrodowe. Zwłaszcza na degradację narażone są meble drewniane z rodzimych gatunków iglastych – przede wszystkim sosny, rzadziej świerku czy jodły. Aby zachować ich trwałość i wygląd, drewno trzeba regularnie zabezpieczać, stosując odpowiednie środki jak: lakierobejce, impregnaty, lazury, oleje lub emalie (ftalowe lub akrylowe). Powiedzmy coś więcej o tych środkach:

Lakierobejce

Nadają się do zabezpieczania zarówno miękkich, jak i twardych gatunków drewna. Tworzą matową lub połyskliwą powłokę, która chroni drewno, nadaje mu delikatny odcień lub pogłębia jego kolor, a także wydobywa naturalny rysunek słojów.

Impregnaty

Są to substancje głęboko wnikające, nietworzące kryjącej powłoki, polecane do zabezpieczania miękkiego drewna. Skutecznie chronią meble przed pleśnią, wilgocią, sinizną i owadami oraz barwią lub woskują impregnowaną powierzchnię. Więcej o impregnatach oraz ich zastosowaniu w codziennym życiu przeczytasz na Info Kurier.

Lazury

Jest to dobry wybór, kiedy chcemy uzyskać powłokę satynową, matową. Obecnie są oferowane w dość szerokiej palecie barw, z reguły drewnopodobnych. Dzięki temu proste meble z sosny mogą zyskać barwę teku, mahoniu czy palisandru.

Oleje

Zabezpieczają meble przed wilgocią i zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Wnikają w głąb drewna, podkreślając jego naturalną barwę. Warto dodać, że olejowanie stosuje się do konserwacji różnych gatunków drewna, również egzotycznego.

Emalie (ftalowe lub akrylowe)

Także te środki możemy wykorzystać do konserwacji. Tworzą one na powierzchni jednolitą, nieprzepuszczalną powłokę. Charakteryzują się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne czy wilgoć.