Branża systemów fotowoltaicznych jest w ogromnym pędzie. Ceny elementów fotowoltaicznych potaniały na tyle, że dużo osób myśli a zainstalowaniu tego systemu. Tańszy prąd w gniazdkach to główny powód, dla którego rynek tej branży przyspiesza. Będące w opłakanym stanie środowisko naturalne woła o pomoc. Branża energetyczna opierająca się do te pory na paliwach kopalnianych w końcu będzie mogła odetchnąć. Kopaliny użyteczne można wykorzystać w innych branżach. Może to stać się ogromnym krokiem w kierunku ekologii. Wprowadzenie zawodów przyszłości będzie dobrym krokiem dla wsparcia tych, którzy obecnie zaangażowani są w górnictwo. Zawodem przyszłości, który by wszedł w miejsce zawodu górnika, mógłby być zawód: technik fotowoltaiki. Z kolei przechodząc do obliczeń dla jednej rodziny potrzeba 2500-3500 kWh na rok i tym samym chcąc uzyskać tyle mocy trzeba się liczyć z kosztem około 18 000 do 25 000 zł za instalację fotowoltaiczną. A planowane podwyżki energii mogą stanowić zachętę do instalacji fotowoltaicznych
Dlaczego fotowoltaika ma wpływ na środowisko?
To nie ważne czy jesteś przedsiębiorcą, czy osobą fizyczną! Czy tak, czy tak, możesz mieć wpływ na ochronę środowiska. Każdy z nas korzysta z energii. Każdy z nas przede wszystkim zimą musi się ogrzać. Stare systemy grzewcze a szczególnie te, które wydzielają ogrom dwutlenku węgla, są wypierane przez systemy fotowoltaiczne. Dzieje się to w ogromnym tempie. Firmy fotowoltaiczne wyrastają jak tzw. „grzyby po deszczu”. Na fakt ten ma również wpływ, że elementy fotowoltaiki a konkretne panele fotowoltaiczne są o połowę tańsze niż 5 lat temu. Ponadto do wymiany na nowocześniejszą technologię ogrzewania mieszkania i wody zachęcają dotacje, dofinansowana rządowe. Systemach fotowoltaiczne, są jedną z najnowocześniejszych technologii grzewczych. Pisze się również o szwajcarskiej instalacji fotowoltaicznej, która pracuje nadal od 1982r. Obserwując to, co się dzieje np. na Śląsku fotowoltaika, musi mieć pozytywny wpływ na środowisko. Brak udziału emisji co2 w naszym otoczeniu może mieć wpływ na przedłużenie naszego życia. Mnóstwo śląskich dzieci z powodu zanieczyszczenie dwutlenkiem węgla przebywa w sanatoriach. Leczenie tych dzieci stanowi ogromny zbędny, wydatek w aspekcie tego, że można do naszego życia wprowadzić energię fotowoltaiczną a tym samym zdrowe powietrze.
Skąd się bierze prąd w systemie fotowoltaiki
Do zamiany prądu stałego na prąd przemienny właśnie w systemach fotowoltaicznych służy tzw. inwerter. W gniazdkach mamy prąd przemienny i jeżeli posiadamy fotowoltaikę, korzystamy z niego na bieżąco. Poprzez to, iż posiadamy system fotowoltaiczny mam swój prąd wyprodukowany przez panele fotowoltaiczne. Ponieważ są okresy, w których fotowoltaika pracuje na większych obrotach np. w lecie, wówczas generuje więcej energii i możemy posiadać jej nadwyżkę. Dlatego przechodzi ona na zimniejsze pory roku, w których pokryje pobór energii naszego domostwa.
Popularność fotowoltaiki.
Przyspieszające tempo branży fotowoltaicznej zaczyna się zmagać z kolejkami do instalowania paneli fotowoltaicznych. Powszechność tej technologii spowodowała, że panele są instalowane na kamperach, przyczepach, domkach letniskowych. Nawet tam, gdzie nie ma zasilania energetycznego systemem fotowoltaicznym można rozwiązać problem. Energia z paneli fotowoltaicznych powinna być propagowana po to, aby maksymalnie wykorzystać jak na razie niekończące się źródło.
Co potrzeba do instalacji fotowoltaiki.
Przede wszystkim poszukać należy firmy, z którą chcemy zawrzeć umowę. Firma wykona audyt, który polega ocenie jakie możliwości montażu. W trakcie audytu specjalista dobiera elementy fotowoltaiczne w oparciu o dotychczasowy pobór mocy. Celem takiego audytu jest również szacunkowa analiza opłacalności instalacji fotowoltaicznej. Istotną sprawą jest również udział dotychczasowego dystrybutora energii, którego zadaniem będzie instalacja dwukierunkowego licznika energii niezbędnego do pomiaru energii pobranej z sieci i oddanej do sieci.
Na ten temat pisze również strona www.robocizna.pl