Wynajem powierzchni magazynowych – czy to rozwiązanie będzie opłacalne dla przedsiębiorców?

Magazyny dla firm z różnorodnych branż są jednym z podstawowych aspektów usprawnienia logistyki. Niemniej jednak nie każdy z przedsiębiorców jest w stanie pozwolić sobie na zakup powierzchni magazynowej. Wobec tego coraz popularniejsza staje się usługa jej wynajmu. Czy jest to więc ekonomiczne i korzystne rozwiązanie dla firm?

Wynajem powierzchni magazynowej wiąże się z mniejszymi kosztami

Usługa wynajmu, która odnosi się nie tylko do magazynów, ale także np. do zwykłych nieruchomości, od zawsze była traktowana jako bardziej przystępne rozwiązanie pod względem ekonomicznym. W tym przypadku warto szczególną uwagę zwrócić na małe i średnie firmy, które często szukają sposobów na to, by maksymalnie ograniczyć zbędne wydatki. Wówczas to właśnie wynajem powierzchni magazynowej, staje się dla nich słuszną opcją. Okazuje się, że będą to znacznie niższe koszty niż np.:

  • kupno magazynu na własność, gdyż jest to jednorazowy, pokaźny wydatek;
  • budowa magazynu od podstaw, co warunkuje w pierwszej kolejności konieczność zakupu działki pod jego budowę.

Niemniej jednak przedsiębiorcy powinni pamiętać, że wynajem magazynu powinien być dokładnie przemyślany. Warto nawiązywać współpracę jedynie z doświadczonymi i zaufanymi usługodawcami. Są oni gwarancją nie tylko atrakcyjnej ceny, ale także przejrzystych warunków wynajmu. To z kolei pozwoli na uniknięcie nieporozumień w trakcie trwania zobowiązania.

Wynajem magazynu to natychmiastowa możliwość jego wykorzystania

Kolejną zaletą, jaką niesie za sobą wynajem powierzchni magazynowych, jest możliwość skorzystania z niej „od zaraz”. Takie magazyny zazwyczaj są już odpowiednio zagospodarowane, a także spełniają wymogi sanitarne. Oznacza to, że od momentu podpisania wiążącej umowy, przedsiębiorca może niezwłocznie rozpocząć korzystanie z przestrzeni magazynowej. Nie ponosi on także dodatkowych kosztów związanych z przystosowaniem wynajętego magazynu do potrzeb swojej działalności.

Wynajem powierzchni magazynowej to elastyczność dla przedsiębiorców

Wynajem magazynu może nastąpić w dowolnym momencie prowadzonej działalności, czyli wtedy, kiedy zajdzie taka potrzeba. Co więcej, przedsiębiorca wynajmuje taką powierzchnię na określony w umowie czas. Kiedy zobowiązania stron ustaną, nie musi się on martwić o przestrzeń, która nie będzie użytkowana, a mimo wszystko będzie generować koszty eksploatacyjne. Jest to szczególnie istotny aspekt w momencie, kiedy dana firma nawiązała z kontrahentem współpracę krótkoterminową i nie wie, czy z magazynu będzie korzystać w przyszłości.