Informacje o roślinach kłujących

Podczas przebywania na zewnątrz uważać na faunę i florę, na którą natkniemy się podczas naszych wycieczek i wypadów, ponieważ często można natknąć się na rośliny kłujące, które pozostawiają na pamiątkę nieprzyjemne swędzenie na naszej skórze. Wyjaśnimy teraz, jakie reakcje wywołują zwykle rośliny kłujące, jakie są ich najczęstsze rodzaje, które można spotkać i podamy kilka rozwiązań, które pomogą zwalczyć ich dyskomfort.

Reakcja ciała

Jeśli miałeś kontakt z rośliną kłującą możesz mieć poważny problem, ponieważ rośliny te mają włoski, które zawierają toksyny. Dostanie się tych toksyn do krwiobiegu może spowodować intensywne swędzenie skóry, a nawet pojawienie się pokrzywki.

Przyczyną tej reakcji jest kwas mrówkowy, który wraz z innymi substancjami, takimi jak histamina czy acetylocholina, wywołuje reakcję u osoby, która go dotyka. Do reakcji dochodzi, gdy główka tych włosków odrywa się przy kontakcie z naszą skórą, wtłaczając w ten sposób drażniący płyn. Są jeszcze inne rośliny, których substancją drażniącą nie jest ciecz, lecz ich własny sok, który ma działanie żrące i w kontakcie ze skórą i błonami śluzowymi podrażnia je.

Rodzaje roślin kłujących

Istnieją różne rodzaje roślin kłujących, a my przyjrzymy się tym najczęstszym:

Najbardziej znaną i najbardziej drażniącą rośliną kłującą jest pokrzywa zwyczajna. Może powodować prawdziwe bąble, jednak są one jadane, gdyż mają właściwości lecznicze. Informacje o właściwościach leczniczych pokrzywy tutaj. Aby jednak spożywać je bez podrażnień, należy je namoczyć w wodzie. Uważaj na nie, jeśli wybierasz się na wieś, ponieważ mają tendencję do samodzielnego pojawiania się na nieuprawianych i słabo pielęgnowanych terenach.

Inną kłującą rośliną jest trujący bluszcz. Ma ona postać krzewu lub pnącza i rośnie w miejscach zachwaszczonych.

Innym bardzo powszechnym jest trujący dąb. Rośnie w słonecznych, ciepłych miejscach w pobliżu wody, dlatego unikajcie kontaktu z nim podczas częstych pobytów nad strumieniami czy rzekami.

Łagodzenie podrażnień

W przypadku wystąpienia alergicznej reakcji skórnej, należy przede wszystkim przemyć dotknięte miejsce wodą z mydłem. Istnieją także maści do stosowania miejscowego.