Ogród „au naturel”. Pozwólmy naturze kształtować nasz ogród!

Nadszedł czas, aby zmniejszyć ilość odpadów i stosować coraz bardziej sensowne produkty. Wydaje się, że budzą się nasze sumienia i coraz więcej z nas chce wdrażać naturalne i przyjazne środowisku praktyki w naszym codziennym życiu.
To samo dotyczy utrzymania naszych ogrodów: ograniczanie szkodliwych produktów, takich jak chemiczne środki chwastobójcze, nawozy i pestycydy, przyjmowanie naturalnych gestów opartych na szacunku dla przyrody i bioróżnorodności w celu uprawiania naszego ogrodu, to praktyki, które powinny być rozszerzone na współistnienie z naturą w naszym ogrodzie.
W tym artykule przedstawiamy podstawy do naturalnej pielęgnacji ogrodu. Nie chodzi o całkowitą zmianę przyzwyczajeń, ani o przekształcenie całego otoczenia zewnętrznego w naturalny ogród, ale o zastosowanie właściwych gestów w celu uzyskania ogrodu, który szanuje różnorodność biologiczną.

1 – Czym jest ogród „au naturel”?

Z definicji ogród naturalny to ogród, w którym człowiek pozwala, by rzeczy działy się tak naturalnie, jak to tylko możliwe. Jednak z konkretnego punktu widzenia, jeśli człowiek nie będzie interweniował, nasz naturalny ogród będzie wtedy wyglądał bardziej jak nieużytek niż ogród.
Naturalny ogród charakteryzuje się następującymi cechami.

Ogród, w którym nie stosuje się żadnych środków chemicznych: żadnych środków chwastobójczych, żadnych pestycydów, żadnych nawozów.
Ogród, który oszczędza zasoby naturalne poprzez, na przykład, odzyskiwanie wody deszczowej, minimalizację zużycia energii, recykling odpadów zielonych w postaci kompostu oraz wykorzystanie oznakowanego i/lub lokalnego drewna do kształtowania krajobrazu.
Ogród, który zachęca faunę i florę, np. rodzime krzewy, który przyjmuje „spontaniczną” roślinność, który ułatwia przybycie owadów i ptaków, w szczególności dzięki instalacji takich obiektów jak budki lęgowe, hotele dla owadów, staw czy nawet łąka kwiatowa.

2 – Warunki do stworzenia naturalnego ogrodu.

Przede wszystkim należy określić obszar, który będzie przeznaczony dla osób dorosłych: taras, miejsce na grilla, basen, linię ubrań czy ogród warzywny. Następnie teren, który zostanie pozostawiony dzieciom: plac zabaw dla piłkarzy, rowerzystów lub inne formy wyścigów. I wreszcie miejsce pozostawione dla zwierząt domowych, takie jak miejsce na budę i trochę miejsca do zabawy i biegania.
Pozostały w ten sposób zdefiniowany obszar może być wówczas zarezerwowany dla przyrody. Musi on być ograniczony i chroniony przed ingerencją przy minimalnej interwencji człowieka.

3 – Elementy, do których należy zachęcać w swoim naturalnym ogrodzie

Te obszary przyrodnicze będą sprzyjać pojawieniu się i rozwojowi mikrofauny niezbędnej dla różnorodności biologicznej. Aby pomóc naturze osiedlić się z powrotem w swoim ogrodzie, można zdecydować się na rozwój następujących elementów naturalnych.
Obszar trawiasty bez koszenia: preferuj obszary zarezerwowane w Twoim ogrodzie, których nie będziesz kosić do ziemi i w których pasikoniki i inne chrząszcze mogą się schronić i rozmnażać.
Kwiatowa łąka: stwórz słoneczny obszar, na którym będziesz mógł sadzić dzikie kwiaty i pozwolić motylom powrócić do swojego ogrodu. Możesz wybrać, czy chcesz zasiać nasiona, które znajdziesz w swoim Centrum Ogrodniczym, czy zbierać nasiona z natury podczas spaceru. W tym przypadku, należy je wybrać z rocznym wyprzedzeniem.
Stos suchego drewna lub sucha ściana z kamienia: na suchym drewnie znajdą się grzyby, porosty i owady, takie jak chrząszcze i larwy motyli. Natomiast ładny suchy mur kamienny będzie służył jako podpora dla roślin saksykolicznych, takich jak porosty czy mchy, które nie potrzebują gleby i żyją w skałach. Będzie to również schronienie dla dzikich zwierząt, które mogą się tam spokojnie rozmnażać.
Staw ogrodowy: punkt wodny o powierzchni 3 lub 4m2 wystarcza już do pomieszczenia ptaków i niektórych bezkręgowców wodnych przez cały rok. Od 7m2 można pomieścić również płazy. Ten rodzaj naturalnego punktu wodnego w Twoim ogrodzie pozwoli Ci również na obserwację ważek. Z drugiej strony, nie martw się o komary, ich larwy zostaną szybko wyeliminowane przez pierwsze drapieżniki.
Rośliny miododajne: niezbędne do przetrwania owadów zapylających, rośliny wieloletnie dostarczają wielu różnych źródeł pyłku i nektaru. Wskazane jest zróżnicowanie roślin miodowych poprzez rozłożenie okresu kwitnienia na prawie cały rok: byliny, kwiaty i krzewy o jasnym kolorze i zapachu będą bardzo cenione przez owady pomocnicze.
Hotele dla owadów: jest to wielokrotne schronienie dla owadów przydatnych w ogrodzie. Zasadą jest zarezerwowanie odpowiednich przestrzeni dla każdego rodzaju owada poprzez odtworzenie jego idealnego siedliska (pęczki, przebite kłody, gliniane donice), tak aby mógł się tam schronić i rozmnażać.
Budki dla ptaków: coraz trudniej jest ptakom znaleźć miejsce do gniazdowania: zbyt często wycina się stare drzewa i remontuje stare domy. Możesz im pomóc tworząc małe przestrzenie w swoich ogrodach lub na fasadach domów: wykonane z naturalnego i surowego drewna, osłonięte przed wiatrem, o wysokości 2 lub 3 metrów – budka dla ptaków zawsze będzie doceniona przez ptaki, które następnie przyjdą się schronić w Twoim ogrodzie.
Najważniejszą rzeczą, o jakiej należy pamiętać w ogrodzie naturalnym, jest konieczność ograniczenia ludzkich i nienaturalnych interwencji. Oczywiście, w czasie jego tworzenia, to Państwo ustalicie główne kierunki tego ogrodu i wprowadzicie niezbędne udogodnienia, ale wtedy będziecie musieli uważać, aby pozwolić naturze się zorganizować, przejąć własność tego terytorium, jednocześnie nadal go chroniąc. Ponieważ człowiek i zwierzęta domowe, takie jak koty i psy, są często najgorszymi wrogami różnorodności biologicznej.

One thought on “Ogród „au naturel”. Pozwólmy naturze kształtować nasz ogród!

Dodaj komentarz